دانشگاه جامع علمی کاربردی اولین و بزرگترین نظام آموزش مهارتی در کشور است


به نقل از دانشگاه علمی کاربردی استان کرمان، دکتر مختار جلالی جواران معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی در نشست خبری با اصحاب رسانه از مهلت تعیین تکلیف مراکز علمی کاربردی دولتی برای پذیرش مهرماه 98 خبر داد.

معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی در این خصوص گفت: پایان شهریورماه سالجاری آخرین مهلت تعیین تکلیف مراکز علمی کاربردی دولتی خواهد بود و در مهرماه ۹۸، مراکز دولتی پذیرش دانشجویی نخواهند داشت.

وی افزود: فعالیت مراکز دولتی در گرو تغییر ماهیت این مراکز به خصوصی و یا معرفی مرکز جایگزین خصوصی خواهد بود.

دکتر مختار جلالی جواران گفت: دانشگاه های کلاسیک و رسمی کشور به عنوان نسل اول و دوم دانشگاه از دهه های گذشته وجود داشته اند و از دو دهه قبل که جای خالی دانشگاه های مهارت افزایی در راستای تربیت نیروهای متخصص احساس شد دانشگاه های نسل سوم با محوریت دانشگاه علمی و کاربردی و فنی و حرفه ای راه اندازی شد.

وی با اشاره به تربیت یک میلیون و ۷۰۰ هزار دانش آموخته در دانشگاه های علمی کاربردی سراسر کشور عنوان کرد: ۱۱۰۰ مرکز علمی کاربردی در سطح کشور وجود داشت که براساس قانون سال ۹۶ شورای عالی اداری کشور مبنی بر ممنوعیت فعالیت مراکز علمی کاربردی دولتی از این تعداد تنها ۵۲۰ واحد به عنوان مراکز بخش خصوصی و عمومی فعال هستند.

معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: طبق برنامه ششم توسعه تا پایان این برنامه ۳۰ درصد دانشجویان کشور در بخش مهارتی هستند که متاسفانه هنوز با این عدد ۱۸ درصد فاصله داریم و امیدواریم که بتوانیم این عقب ماندگی را تا پایان برنامه با کمک دانشگاه فنی و حرفه ای جبران کنیم.

وی بر ارتقای کیفیت دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکید کرد و افزود: دانشگاه جامع علمی کاربردی نسبت به دانشگاه های نسل اول و دوم دارای اهداف و ماموریت های کاملا متفاوتی است به طوری که در این دانشگاه ۶۰ درصد دروس به صورت عملی و تنها ۴۰ درصد به صورت تئوری و نظری است.

معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی خاطرنشان کرد: پیش بینی ما این است که دانشجویان فعال تر و جوان تر و از علاقمندی بیشتری را جذب این دانشگاه کنیم و فردی مشغول به فراگیری علم شود که با آمادگی کامل در جهت رفع نیازهای جامعه بخواهد شغلی را ایجاد و یا کاری را انجام دهد.

وی اظهار داشت: این دانشگاه نسبتا به اهداف و برنامه های خود نزدیک شده است اما همچنان اعتقاد داریم فضا برای انجام کار وجود دارد و با توجه به چابکی که در این دانشگاه هم اکنون وجود دارد، امیدواریم به نتایج مطلوب برسیم.

دکتر مختار جلالی جواران در پایان این نشست ­با اشاره به پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی گفت: هیچ منعی برای پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه وجود ندارد اما اصرار ما در این است که فعلا به این مقوله ورود نکنیم چرا که دانشگاه های دیگر در کشور می توانند این کار را به خوبی انجام دهند.

نشست صمیمی با روسای مراکز آموزش علمی کاربردی استان کرمان و بازدید از مرکز آموزش علمی کاربردی هواپیمایی ماهان از دیگر برنامه های معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی بود.

تاریخ خبر: 3
/5 /1398    

لینک های اصلی 
 
سایت های مرتبط
دانشگاه جامع علمی کاربردی

دانشگاه علمی کاربردی واحد خراسان رضوی

دانشگاه های کشور

بانک اطلاعات نشریات کشور
         © 2010 RoyalNet Group                                                                                                                                                                                        طراحی و پشتیبانی سایت : گروه مهندسی رو یال نت
HyperLink