معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خبرداد: دانشگاه جامع علمی کاربردی در طرح ساماندهی موفق عمل کرده است


به نقل از خبرنگار خبرگزاری ایرنا، دکتر علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از عملکرد خوب دانشگاه جامع علمی کاربردی در طرح ساماندهی خبر داد.

وی گفت: دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای، علمی کاربردی و تا حدی پیام نور در سه سال گذشته با وجود فشارهای زیاد و تمام مشکلات طرح ساماندهی را انجام دادند.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد ساماندهی دانشگاه‌های جامع علمی کاربردی، فنی و حرفه‌ای و پیام نور اظهار داشت: ساماندهی مراکز آموزش عالی یک بحث ملی و ضرورت کشور محسوب می شود و معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درمورد اجرای ساماندهی اقدامات تخصصی و حرفه ای انجام داده و هم اکنون اسناد آن تکمیل شده است.

وی افزود: در بحث ساماندهی دانشگاه ها مباحث نظری به اتمام رسیده و در حال حاضر باید وارد فاز اجرایی شویم اما برای اجرای طرح ساماندهی، یک سری پیش نیازها لازم است که باید فراهم شود تا ساماندهی با کمترین تبعات اجتماعی، ‌سیاسی و ‌فرهنگی صورت گیرد.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره این پیش نیازها مثالی زد و خاطرنشان کرد: فرض کنید در یک منطقه، سه موسسه آموزش عالی و یک دانشگاه جامع داریم. این سه موسسه هر کدام اقداماتی مشابه دانشگاه جامع انجام می دهند، ساختمان خودشان را دارند و افرادی که مجوز راه اندازی موسسات را در منطقه خود دریافت کرده اند آن را افتخاری برای خود می پندارند.

دکتر خاکی صدیق همچنین گفت: آنها بر این باور هستند با ساماندهی، موسسه های آموزش عالی کوچک تر و کم کیفیت ادغام شده و از بین می روند، در حالی که با ادغام موردی از بین نمی رود چرا که اصلاً بحث از بین بردن مرکز آموزش عالی مطرح نیست بلکه هم افزایی مطرح است و بهتر می توان از تجمیع منابع استفاده کرد.
وی تاکید کرد: وقتی بحث تجمیع مطرح می شود بلافاصله عده ای با آن مخالفت می کنند چون بر این باور هستند که منطقه آنها محروم می شود.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درمورد ساماندهی دانشگاه های جامع علمی کاربردی، فنی و حرفه ای و پیام نور در دو سال اخیر گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی، فنی و حرفه ای و تا حدی پیام نور در طول دو سه سال گذشته با وجود فشارهای زیاد و تمام مشکلات ساماندهی، واقعاً این کار را انجام دادند.
استاد دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی اظهار داشت: دانشگاه جامع علمی کاربردی با کیفیت و استاندارد کار می کند و بسیاری از واحدهای این دانشگاه که از کف استاندارد برخوردار نبودند با وجود تمام مخالفت ها و تلاش هایی که علیه این پروژه بود دو سال خیلی سخت اما موفق را گذراندند.

وی ادامه داد: اگر بدنه کشور با این دانشگاه ها همکاری می کرد چه بسا دستاوردهای بهتر از این هم داشتند ولی با کاستی های کم تا همین مرحله هم در ساماندهی موفق عمل کرده اند.

دکتر خاکی صدیق گفت: در دانشگاه پیام نور بحث محدودیت مطرح بود که البته پروژه ساماندهی را تا حدی انجام دادند، هر چند هنوز تا ایده آل ها فاصله دارند اما همه این پیشرفت ها در ساماندهی را با سال های ۹۳ و ۹۴ مقایسه می کنیم.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: ساماندهی ناظر به دانشگاه های دولتی است اما هنوز در این بخش اجرایی نشده است چرا که حساسیت ها بیشتر و بحث مردم مطرح است و فکر می کنند اگر دانشگاهی در شهری از استان به شهری دیگر در همان استان منتقل شود امتیازی است که از مردمان آن شهر گرفته شده و به شهر دیگر می دهیم در حالی که چنین مسئله ای مطرح نیست.

وی گفت: برنامه های مقدماتی ساماندهی به اتمام رسیده و آماده اجرا است ولی اجرای آن نیازمند همان پیش نیازها است و اجرایی شدن آن باید با تبعات اجتماعی کمتری روبرو شود.

به گفته خاکی صدیق، در طرح ساماندهی تعداد دانشگاه ها باید به زیر دو هزار موسسه برسد.

تاریخ خبر: 23
/7 /1398    

لینک های اصلی 
 
سایت های مرتبط
دانشگاه جامع علمی کاربردی

دانشگاه علمی کاربردی واحد خراسان رضوی

دانشگاه های کشور

بانک اطلاعات نشریات کشور
         © 2010 RoyalNet Group                                                                                                                                                                                        طراحی و پشتیبانی سایت : گروه مهندسی رو یال نت
HyperLink