دانشجویان گرامی برای آزادکردن مدرک تحصیلی ابتدا باید استعلام آخرین مدرک تحصیلی خود را در سامانه سجاد به آدرس www.portal.saorg.ir بگیرید. در قدم اول وارد سامانه سجاد برای استعلام مدرک تحصیلی شوید؛ اگر قبلاً در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اید بر روی گزینه ورود کاربر متقاضی کلیک کنید و درصورتی‌که از قبل حساب کاربری ندارید، باید از طریق دکمه ثبت‌نام نسبت به ساخت حساب کاربری اقدام کنید.

 

بعد از باز شدن صفحه جدید و خواندن قوانین، تیک تأیید را بزنید و روی دکمه بعدی کلیک کنید. در صفحه باز شده، اطلاعات خواسته شده را به طور دقیق وارد کنید و در قسمت پایین صفحه کد فعال‌سازی که به شماره همراه شما پیامک شده است را وارد کنید. در پایان کد امنیتی را وارد و بر روی دکمه ارسال کلیک کنید. به‌این‌ترتیب شما در سامانه سجاد ثبت‌نام کرده‌اید و می‌توانید به‌حساب کاربری خود برای استعلام مدرک تحصیلی دانشگاهی وارد شوید.

 

در ادامه نحوه استعلام مدرک تحصیلی از سامانه سجاد باید به‌حساب کاربری خود وارد شوید و از سربرگ خدمات بالای صفحه مطابق با تصویر زیر گزینه اداره کل امور دانشجویان داخلی را انتخاب کنید و سپس گزینه تأیید مدارک تحصیلی دانشگاهی داخلی کشور جهت ترجمه رسمی را انتخاب کنید.

 

در مرحله بعدی پس از مطالعه قوانین و مقررات، تیک موافقت با آن‌ها را بزنید و دکمه بعدی را انتخاب کنید. مطابق با تصویر زیر فرم مشخصات مقطع را مشاهده و تکمیل کنید؛ اگر در اطلاعات وارد شده اشتباهی نیست می‌توانید بر روی دکمه بعدی کلیک کنید. اما اگر اشتباهی در اطلاعات وارد شده مشاهده کردید به قسمت ویرایش پروفایل مراجعه کنید و اطلاعات ناقص را تکمیل و اصلاح کنید.

 

در ادامه برای استعلام مدرک تحصیلی دانشگاه فرم صفحه بعد را تکمیل کنید و اطلاعات خواسته شده را وارد کنید؛ اگر به ارائه مدرک دیگری نیاز دارید در بخش سایر مدارک می‌توانید فایل آن را بارگذاری کنید. توجه داشته باشید که فایل موردنظرتان نباید از 500 کیلوبایت حجم بیشتری داشته باشد. در پایان بعد از تکمیل فرم و واردکردن عبارت امنیتی می‌توانید بر روی گزینه ارسال کلیک کنید.

 

در این مرحله از استعلام آخرین مدرک تحصیلی از سامانه سجاد اگر همه اطلاعات را به‌درستی وارد کرده باشید وارد صفحه درگاه پرداخت می‌شوید. پس از واردکردن اطلاعات کارت و کلیک بر روی گزینه پرداخت، شما هزینه استعلام مدرک تحصیلی از آن سامانه را پرداخت می‌کنید و مبلغ موردنظر از حساب شما کسر می‌شود. بعد از انجام تراکنش موفق کد پیگیری 6 رقمی را خواهید دید.

 

بعدازاین مرحله تقریباً مراحل درخواست استعلام مدرک تحصیلی شما به پایان رسیده است و فقط باید منتظر پیام اطلاع‌رسانی در ایمیل و یا پیام‌ها باشید. برای مشاهده وضعیت استعلام مدرک از طریق کلیک بر روی گزینه کارتابل در صفحه اول سامانه سجاد باید اقدام کنید. در ادامه مراحل استعلام مدرک با کد رهگیری در قسمت جستجو کد پیگیری که دریافت کرده‌اید را وارد کنید و در ادامه با پاسخ به سؤال امنیتی گزینه به‌روزرسانی را انتخاب کنید. سپس مانند تصویر زیر پیغام استعلام مدرک تحصیلی در حال بررسی است را مشاهده می‌کنید.

 

در پایان اگر درخواست استعلام تاییدیه مدرک تحصیلی شما توسط کارشناسان تأیید شده باشد؛ مانند تصویر زیر این پیغام را مشاهده می‌کنید که با کلیک بر روی لینک تاییدیه مدرک در قسمت توضیحات مراحل استعلام مدرک شما به پایان می‌رسد.